SPOTKANIA WIDEO I NOWA WIZJA KOMUNIKACJI

 

Wideo spotkania, to już nie tylko sama możliwość widzenia drugiej osoby, co oczywiście we wszelki spotkaniach biznesowych ma spore znaczenie. Wideo spotkania, to przede wszystkim wygodne współdzielenie omawianego tekstu, dokumentu, rysunku, prezentacji, a nawet wspólna praca na tych dokumentach z drugą osobom w czasie rzeczywistym

Jak w tani sposób, a nawet za darmo korzystać z takich spotkań? Co polecać uczestnikom naszych spotkań?

 

Najpopularniejszym protokołem stosowanym do rozmów głosowych i wideo w sieci Internet jest protokół SIP (Session Initiation Protocol). Protokół ten jest otwarty i darmowy. Tak samo jak protokół SMTP (Simple Mail Transfer Protocol), z którego korzystamy do wysyłania wiadomości e-mail. Niemniej, aby móc wysłać wiadomość e-mail potrzebne jest nam konto mailowe. Podobnie jest z protokołem SIP. Do realizacji rozmów głosowych i wideo, potrzebujemy gdzieś założyć konto sipowe


SPRAWDZONE NARZĘDZIA

Sprawdzonym miejscem, gdzie można tego dokonać za darmo jest https://web.ciscospark.com. Cisco Spark, to usługą w chmurze firmy Cisco Systems, która oferuje masę funkcji nowoczesnej centrali telefonicznej. Możemy tam między innymi rejestrować swoje wideoterminale, telefony, realizować wieloosobowe wideo spotkania, a nawet przenieść tam swoje numery E.164 - czyli tzw. numery telefoniczne. Budowanie własnej infrastruktury telefonicznej nie wszędzie się opłaca. Szczególnie, kiedy potrzebne nam dość zaawansowane i nowe funkcje. Nie tylko te dostępne teraz, ale też te, które dopiero się pojawią. O ile część z tych rzeczy jest płatna, to wcale nie musimy z nich korzystać. Bardzo dużo dostajemy całkiem za darmo:

  • komunikator Cisco Spark, który korzysta z protokołu SIP i działa w większości systemów operacyjnych i urządzeń mobilnych oraz klient przeglądarkowy,
  • konto sipowe, dzięki któremu możesz odbierać i dzwonić do innych osób posiadających konta SIP (niekoniecznie w usłudze Cisco Spark),
  • możliwość dołączania jako uczestnik do wieloosobowych wideo spotkań i wdzwaniania się do wideoterminali obsługujących protokół SIP i SIP URI (name@domain, number@domain),
  • możliwość otwierania jako prowadzący wideo spotkań i rozmów głosowych 1:1 i do 3 osób w jakości HD,
  • udostępnianie kontentu w trakcie spotkania wideo,
  • szyfrowaną end-to-end transmisję,
  • komunikator tekstowy 1:1 i czat grupowy z możliwość otwiera przestrzeni tematycznych i wymianie plików do łącznie 5GB (można usuwać starsze). 

W jednym miejscu, w pełni za darmo możemy dostać i konto sipowe i komunikator sipowy. Komunikator można pobrać ze strony https://www.ciscospark.com/downloads.html. Co ważne, korzystamy z otwartego protokołu, stąd nie natrafimy na problemy z jakimi boryka się np. Skype. Możemy wygodnie prowadzić rozmowy z każdym innym komunikatorem programowym i wideoterminalem wspierającym protokół SIP. 

Obecnie większość, jak nie wszystkie wideoterminale w salach konferencyjnych wspierają protokół SIP. Zatem komunikator ten można spokojnie polecić osobom, które nie wiedzą w jaki sposób za darmo dołączać do spotkań organizowanych w sali konferencyjnej, gdzie znajdują się dedykowane wideoterminale.  


INTERAKTYWNA TABLICA

Cisco Spark, to także narzędzie, które my wykorzystujemy do komunikacji z klientami i w trakcie prowadzenia zajęć. Ustalanie pewnych rzeczy o wiele sprawniej odbywa się z wykorzystaniem funkcji interaktywnego czata, a na koniec zawsze można wszystko podsumować w wiadomości e-mail. Sprawniej, znaczy szybciej. Za pośrednictwem Cisco Spark udostępniamy materiały z prowadzonych przez nas zajęć. Nie są to tylko dokumenty. Dzięki Cisco Spark Board, wszystko co rysujemy na tablicy można w łatwy sposób umieścić w przestrzeni grupy szkoleniowej. Uczestnicy mogą skupić się na słuchaniu, zamiast na ślepo przepisywać i przerysowywać wszystko z tablicy. Zwiększa to aktywność uczestników.

Uczestnicy mają dostęp do udostępnionych plików oraz tego co było i jest na tablicy ze wszystkich swoich urządzeń, także na domowym komputerze. Przestrzeń daje możliwość łatwej komunikacji prowadzącego z uczestnikami szkolenia. Urządzenie Cisco Spark Board lub dostępna w nawet w darmowej wersji funkcja interaktywnej tablicy komunikatora Cisco Spark, to także świetne narzędzie do wspólnej kooperacji.

W wygodny sposób można przekazać prawa do edycji jej zawartości innemu uczestnikowi wideo spotkania, który może łatwo coś zmazać, dorysować lub dopisać. Podobne operacje można wykonywać także na innych, omawianych w trakcie spotkania dokumentach.


PRZESTRZENIE ROBOCZE

Wykorzystanie przestrzeni/obszarów tematycznych świetnie sprawdza się przy pracy grupowej. Widać, które osoby są zaangażowane w nasze projekty, na czym stanęły prace i łatwo skontaktować się z każdym uczestnikiem zespołu. Dostęp do tego wszystkiego jest wygodny - z każdego urządzenia.

Warto dodać, że do przestrzeni można dodać każdego innego użytkownika za darmo. Nie musi być on częścią naszej firmy lub organizacji, jak w przypadku innych narzędzi, gdzie za to już trzeba płacić. To właśnie jest główny powodem wyboru tego narzędzia przez nas. Bez opłat dla nas i klienta, wygodnie możemy komunikować się, wymieniać pliki i pracować nad wspólnymi projektami. 


DLA BARDZIEJ WYMAGAJĄCYCH

Dla niektórych bycie uczestnikiem wideo spotkań, czy możliwość otwierania wideo spotkań do 3 osób, to o wiele za mało. Dla bardziej wymagających istnieje możliwość wykupienia subskrypcji. Subskrypcja daje głównie możliwość organizowania spotkań do 200 uczestników i nagrywania takich spotkań. Obsługa wieloosobowych konferencji wymaga obróbki i łączenia strumieni głosowych, wideo i prezentowanego kontentu, na obecnie dość drogich mostkach konferencyjnych, stąd dodatkowa opłata. Zwykle przy jakości HD, dla każdego uczestnika potrzebny jest oddzielny rdzeń zasobów CPU. Dzięki dodatkowej subskrypcji, nie musimy się tym przejmować.

Nie każdy uczestnik spotkania musi posiadać płatną subskrypcję, stąd korzystanie z Cisco Spark w ramach całej firmy, wcale nie musi być drogie. Nie trzeba nic kupować, aby korzystać z wielu użytecznych funkcji. Bardziej rozbudowaną subskrypcje można zakupić tylko dla wybranych pracowników. Co chyba najważniejsze, to inne osoby, które potrzebuję się z nami komunikować nie muszą za nic płacić i nawet nie muszą korzystać z Cisco Spark. Wystarczy, że będą w posiadaniu dowolnego komunikatora lub wideoterminala, który obsługuje darmowy i otwarty protokół SIP.

Stojąc przed wyborem komunikatora warto wybrać taki, który nie ogranicza nie tylko innych, ale i nas, dając możliwość uruchomienia w przyszłości dodatkowych funkcji, które niekoniecznie potrzebne są nam na starcie.

Subskrypcja, to też większy limit na pliki - 10GB. Jeżeli potrzebujesz wymieniać dużą ilość plików, to polecamy ich usuwanie zaraz po wysłaniu, co nie obciąża limitu 10GB lub integrację konta Cisco Spark z usługą Dropbox lub Google Drive.  

Dodatkowa subskrypcja także jest potrzebna, gdy chcemy dołączyć do chmury Cisco Spark posiadane w naszej infrastrukturze wideoterminale, telefony IP lub urządzenie Cisco Spark Board. W ramach tej subskrypcji, firma Cisco Systems utrzymuje cały system central telefonicznych, która obsługuje wszystkie nasze urządzenia.


CISCO PROXIMITY

Dzięki funkcji Cisco Proximity, urządzenia w łatwy sposób mogą się parować z osobami, które aktualnie są w miejscu spotkania. Daj to możliwość, wygodnej prezentacji kontentu na wideoterminalu (niepotrzebny rzutnik), czy też odebrania lub nawiązanie za jego pośrednictwem rozmowy, która sterowana jest z naszego laptopa lub innego urządzenia mobilnego. To wszystko bez żadnych dodatkowych kabli czy przejściówek. 


Do transmisji danych pomiędzy naszymi urządzeniami, a wideoterminalem potrzebne jest wspólne połączenie do sieci (kabel lub WiFi). Urządzenie paruje się z uczestnikami spotkania z wykorzystaniem ultradźwięków, co dodatkowo wyklucza wykorzystanie wideoterminala przez osoby nie znajdujące się w pokoju.

To nie wszystko. Cisco Proximity, umożliwia także uczestnikom spotkania łatwy dostęp do prezentowanego kontentu. Osoby znajdujące się w tym samym pokoju mogą dzięki temu przeglądnąć wstecz pokazane już slajdy, a nawet zapisać ich zawartości na swoich urządzeniach.

Wymaga to jednak zainstalowania dodatkowej, darmowej aplikacji Cisco Proximity. Jeżeli któreś z tych funkcji nie są potrzebne, można je wyłączyć.


BEZPŁATNE WYPOŻYCZENIE SPRZĘTU I DARMOWE SZKOLENIA

Bliska kooperacja z Cisco Systems daje nam możliwość wypożyczenia na okres do 90 dni kilku wideoterminali i uruchomienia na ten okres nawet do kilkuset najbardziej zaawansowanych subskrypcji Cisco Spark. Oprócz tego, odwiedzić mogą Cię nasi inżynierowie, którzy pomogą Ci skonfigurować usługę i urządzenia oraz pokażą, jak wykorzystywać jej ciekawsze funkcje.

Jesteśmy w stanie przeszkolić z tego narzędzia także szersze grono Twoich pracowników. Robimy to w ramach naszej inicjatywy wspierania branży IT, a więc całkiem za darmo.

Udostępnione wideoterminale, subskrypcja kont oraz nasza pomoc i szkolenia, są w ramach takiego Cisco Spark Trial całkowicie darmowe i niezobowiązujące. Na koniec nie musisz nic zakupować.

Zainteresowanych sprawdzeniem Cisco Spark, zapraszamy do kontaktu drogą mailową This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub telefonicznie +48 797 004 932. A wszystkich tych, którzy czują jeszcze niedosyt informacji, zapraszamy do obejrzenie wideo pokazującego działanie i zastosowanie Cisco Spark, oraz wideo pokazującego działanie Cisco Spark Board i funkcji interaktywnej tablicy.


Zapraszamy do kontaktu drogą mailową This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub telefonicznie +48 797 004 932.